Menü Simge

Efficy CRM

  • Ürün Kategorisi :
  • Ürün Markası : ZYXEL
ürünü paylaş

FİYAT İSTEYİNİZ

Ürün Detayları

Efficy xCRM ile müşteri veya potansiyel müşterilerinize ait adres, telefon, e-posta, vb. gibi iletişim bilgilerini, finansal bilgilerini, müşterilerinize ait teklif, sözleşme, sipariş formu gibi her tür dokümanları kayıt altına alabilir ve yönetebilirsiniz.

Çalışan veya Freelance çalışan, özel ilişkiler, müşteri veya iş ortağı gibi görüştüğünüz şirketlerdeki kontak kişi isimleri, telefon, e-posta, vb. gibi iletişim bilgilerini kaydedebilirsiniz.

Projelerinizin karlılığını artırmak ve yönetilebilir olmasını istiyor musunuz? Efficy xCRM ile projelerinizi A'dan Z'ye yönetebilirsiniz.
Planlama, belgeler, faturalar, görevler, maliyetler, vb projeleriniz ile ilgili tüm bilgileri ve süreçleri yönetebilirsiniz.

Efficy xCRM ile sınırsız sayıda proje yönetebilirsiniz, ilgili projeleri birbiriyle ilişkili hale getirebilirsiniz. Kaynaklarınızı, zamanınızı ve maliyetlerinizi yönetebilir, proje gelir ve giderlerinizi çıkarabilirsiniz. Projelerinizi dilediğiniz yerden ve dilediğiniz zaman gerçek zamanlı takip edebilir, projenizin o anki durumu hakkında gerçek zamanlı rapor alabilirsiniz.

Satışını yapmış olduğunuz aktiviteleriniz ile ilgili sözleşmeler, teklif, vb. gibi tüm belgeleri ilgili satış kaydına ekleyebilirsiniz.
İlgili ürün veya hizmetleriniz için yeni teklifler oluşturabilir, tekliflerinizi revize edebilir, hazırlanan teklifleri otomatik pdf’e çevirip mail ile gönderebilirsiniz.

Satış fırsatı takibi yaparken vermiş olduğunuz tekliflerin teklif tarihini, tahmini sonuç ve hedef tarihini, başarı ihtimalinin yüzdesini kaydedebilirsiniz ve ayrıntılı rapor alabilirsiniz.

Neden Efficy xCRM Kullanmalısınız?
Mevcut ve potansiyel müşterilerinizi efektif takip edebilmek
Müşteri ilişkilerinizi yönetebilmek
Doğru ürün ya da hizmeti doğru müşteriye sunabilmeyi sağlamak
Tüm cihazlardan erişim sağlamak (Akıllı telefon, Tablet, Pc )
Kolay, etkin ve esnek bir kullanabilmek
Detaylı raporlama ve şirket verisi edinebilmek
Kendi formlarınızı, alanlarınızı ve modüllerinizi oluşturabilmek
Satış fırsatlarınızı yönetebilmek
Projelerinizi yönetebilmek
Teknik ekibinizin tüm operasyonel süreçlerini yönetebilmek
Ticket sistemini müşterileriniz ile interaktif yürütebilmek

Ürün Özellikleri

Efficy xCRM, özellikleri ve getirdiği faydaları ile firmaların müşteri ilişkileri yönetim karmaşasını ortadan kaldırmaktadır.
Şirketler
Müşteri veya potansiyel müşterilerinize ait adres, telefon, e-posta, vb. gibi iletişim bilgilerini, finansal bilgilerini, müşterilerinize ait teklif, sözleşme, sipariş formu gibi her tür dokümanları kayıt altına alabilir ve yönetebilirsiniz.
Kişiler
Çalışan veya Freelance çalışan, özel ilişkiler, müşteri veya iş ortağı gibi görüştüğünüz şirketlerdeki kontak kişi isimleri, telefon, e-posta, vb. gibi iletişim bilgilerini kaydedebilirsiniz.
Projeler
Projelerinizin karlılığını artırmak ve yönetilebilir olmasını istiyor musunuz? Efficy xCRM ile projelerinizi A'dan Z'ye yönetebilirsiniz.
Planlama, belgeler, faturalar, görevler, maliyetler, vb projeleriniz ile ilgili tüm bilgileri ve süreçleri yönetebilirsiniz.

Efficy xCRM ile sınırsız sayıda proje yönetebilirsiniz, ilgili projeleri birbiriylğe ilişkili hale getirebilirsiniz. Kaynaklarınızı, zamanınızı ve maliyetlerinizi yönetebilir, proje gelir ve gidererinizi çıkarabilirsiniz. Projelerinizi dilediğiniz yerden ve dilediğiniz zaman gerçek zamanlı takip edebilir, projenizin o anki durumu hakkında gerçek zamanlı rapor alabilirsiniz.
Satış Yönetimi
Şatışınız ile ilgili tüm bilgileri bu bölüme kaydedebilirsiniz. Satışını yapmış olduğunuz aktiviteleriniz ile ilgili sözleşmeler, teklif, vb. gibi tüm belgeleri ilgili satış kaydına ekleyebilirsiniz.

İlgili ürün veya hizmetleriniz için yeni teklifler oluşturabilir, tekliflerinizi revise edebilir, hazırlanan teklifleri otomatik pdf’e çevirip mail ile gönderebilirsiniz.

Satış firsatı takibi yaparken vermiş olduğunuz tekliflerin teklif tarihini, tahmini sonuç ve Hedef tarihini, başarı ihtimalinin yüzdesini kaydedebilirsiniz ve ayrıntılı rapor alabilirsiniz.
Ürünler ve Hizmetler
Yeni ürün veya hizmet kaydı oluşturabilirsiniz ve farklı kategoriler altında listeliyebilirsiniz. Ürünlerin fiyatlarını belirleyebilir veya özel fiyat tanımlamaları yapabilirsiniz. Ürün ile ilgili ayrıntılı bilgileri Ürün özellikleri sayfasına kaydedebilirsiniz.
Pazarlama Yönetimi
Önceden sınıflardığınız ve segmente ettiğinız müşterilerinize, satış gücünü arttırabilmek, doğru yoldan ve etkili bir şekilde ulaşabilmek için kişiselleştirilmiş e-posta veya bir etkinlik davetiyesi gönderebilirsiniz.
Profiller
Daha iyi hedefleme ve pazar analizi yapabilmeniz için müşterileriniz ilgi alanları, hobileri, sektörleri, bölgeleri, vb. hususlar doğrultusunda sınıflandırın ve segmente edin.
Görevler ve Aktiviteler
Şirket çalışanlarınıza görev atayabilir, atanan görevleri tekip edebilirsiniz. Atanan görevi yapacak olan sorumlu kişileri tanımlayabilirsiniz ve görevlerde otomatik bildirimler alabilirsiniz. Müşterilerinizle yapmış olduğunuz görüşmelerin kaydını yapabilir veya yapacağınız aktiviteleri planlayarak zamanında görüşmeler yapabilirsiniz.

Ön büro çalışanı tarafından alınan çağrı kayıtları, aranan şirket çalışanının Kontrol Paneline otomatik düşmektedir ve otomatik olarak bildiri gitmektedir. Böylelikle çalışanlar ve sekreterya arasına iletişim optimize edilir.
Müşteri Hizmetleri Yönetimi
Müşterilerinizin sorun, şikayet ve önerilerini yönetin. Müşterilerinizle ilgilendiğinizi onlara hissettirin. Soruna bağlantılı eylemler, sorunu en iyi ve en hızlı şekilde yönetebilmenizi sağlayacaktır. Sorun veya şikayetlerin hangi ürün ile ilgili olduğunu ve hangi nedenden dolayı geldiğinin kaydını yapabilir ve analiz yapabilirsiniz.
Belge ve Doküman Yönetimi
Dokümanlarınızı kaybetmeyin!
Çok sayıda derin içeriğe sahip şirket dokümanı oluşturmak ve yönetmek zordur.
Belge ve dokümanlarınızı müşterilerinizle, projelerinizle, toplantı ve görüşme kayıtlarınızla, satış fırsatı ve tekliflerinizle, pazarlama kampanyalarınızla, satış sonrası hizmet kayıtlarınızla ilişkilendirebilir ve tek bir merkezden tüm dokümanlarınızı yönetebilirsiniz.
Ajanda
Müşterileriniz ile toplantı saatlerinizi, şirket içi toplantılarınızı ajandanızda kontrol edebilirsiniz, toplantılarınızın başlangıç ve bitiş tarihlerini belirleyebilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınızın günlük programını ajandadan takip edebilirsiniz.
MS Exchange, Office365, GoogleApps, Lotus Notes gibi mail platformları ile entegrasyonu sayesinde, Efficy xCRM ajandanız ile kullanmakta olduğunuz akıllı telefonunuzun ajandası tamamen senkonize çalışır.

Destek ve Yükleme


Ajanda

indir

Başlangıç

indir

Belgeler

indir

Hızlı Başlama

indir

Kampanya Oluşturma

indir

Modüller ile Çalışma

indir

Şablonlar

indir

Zaman Çizelgeleri

indir

Yorumlar

Bu Ürüne Henüz Kimse Yorum Yapmadı.

Yorum Yaz.